//تندخوانی چیست؟

تندخوانی چیست؟

در ابتدای هر کلاسی که برگزار می کنم ابتدا با نگاه های مخاطبینی روبرو هستم که با دنیایی از شک و تردید و تنها به امید گارانتی بازگشت وجه در کلاس شرکت کرده اند . آن ها نمی دانند تندخوانی چیست و به چه صورت می توان تندخوان شد . فکر می کنند تندخوانی یعنی سرسری خواندن و تند تندخواندن و رد شدن بدون اینکه درکی از مطلب داشته باشند و برایشان عجیب است وقتی می گوییم مثلا ۷۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه را می توان خواند و یا اینکه رکورد تندخوانی در دست یک امریکایی با ۳۸۵۰ کلمه در دقیقه است . همیشه با این چالش روبرو هستم که در ابتدای کلاس های خود ذهن مخاطبینم را که توسط هزاران سوال در مورد این مهارت ضروری و فرا شناختی درگیر است ، آزاد کنم و حدود یک ساعت از کلاس را برای آنها توضیح میدهم که تند خوانی :

یک مهارت فراشناختی است یعنی یادگیری یادگیری . یعنی اینکه یاد بگیریم چگونه یاد بگیریم و از یادگیری خود لذت ببریم . تندخوانی روش ها و تکنیک هایی است که سرعت مطالعه را به صورت باور نکردنی افزایش داده و یادگیری حجم زیادی از مطالب را در زمان کمی امکان پذیر می سازد . تندخوانی سرسری خواندن و تند تند خواندن بدون درک و هدر دادن وقت نیست بلکه برعکس وقتی با سرعت بالا می خوانیم به دلیل ورود پیوسته و بدون وقفه اطلاعات مغز می تواند هماهنگی خوبی بین اطلاعات برقرار کند و مفهوم اصلی مطلب را دریافت کند . طبق تحقیقات انجام شده میزان درک مطلب یک فرد کند خوان اگر ۳۵ درصد باشد برای فرد تندخوان حداقل ۵۳ درصد خواهد بود پس تند خوانی نه تنها درک مطلب را پایین نمی آورد که حداقل به میزان یک و نیم برابر افزایش هم می دهد . فرد کند خوان به دلیل توقف زیاد و شروع های دوباره بی حوصله شده و نیز زمان زیادی صرف می کند و این در صورتی است که تندخوانی باعث می شود توقف های ما کمتر شده و مطالب مهمتر شناسایی شده و سریعتر از مطالب حاشیه ای گذر کرد و در زمان صرفه جویی شود . همچنین  وقتی مطلبی را می خوانیم حدودا یک چهارم ثانیه روی هر کلمه مکث می کنیم و هر پرش بین کلمات هم ۱/۰ ثانیه مکث می گیرد و در زمانی که بر میگردیم و دوباره به یک کلمه نگاه می کنیم چشم های ما زمانی بین ۳/۰ تا ۵/۰ ثانیه روی کلمه مکث می کند.  با چنین مکث هایی که اکثریت افراد با تحصیلات دانشگاهی به این روش مطالعه می کنند ، سرعت مطالعه در حدود۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه در دقیقه می شود . در تندخوانی تکنیک ها و روش هایی را می آموزیم که با افزایش حوزه دید در هر مکث تعداد بیشتری کلمه دیده شود و سرعت مطالعه بالا رود . طبق تحقیقات انجام شده مغز انسان می تواند به جای یک کلمه گروهی از کلمات را درک کند و این نه تنها در سرعت موثر است بلکه بسیار ساده تر هم خواهد بود .ساده تر از این جهت که وقتی کند و کلمه به کلمه می خوانیم مغز لازم است هر کلمه را تشخیص داده و آنالیز کند و آن را به کلمه بعد ربط دهد و این در حالی است که در مطالعه سریع مغز مجموعه ای از کلمات یا در واقع شبه جملاتی را در اختیار دارد و پیدا کردن رابطه معنایی بسیار ساده تر با کار کمتر صورت می گیرد . و نتیجه گروه کلمه به جای کلمه به کلمه موجب کم شدن تعداد مکث های چشم و تمرکز تواما می شود . چنانچه کند خوان ۱۰۰۰ توقف داشته باشد یک فرد تندخوان چیزی حدود ۲۰۰ توقف یا کمتر ( بسته به سرعت مطالعه و حوزه دید ) دارد . جالب است بدانیم ایده سریع خواندن به کمک تکنیک ها از سال ۱۹۵۰میلادی  معادل ۱۳۲۹ هجری شمسی چیزی حدود ۶۹ سال پیش در بین افراد بوده است.در دهه های اخیر تلاش شده بیشتر محقق شود و در دانشگاه ها و مدارس اروپایی ، امریکایی و ژاپنی سعی بر آموزش آن است و این در حالی است که مردم ایران هنوز در باور کردن این مهارت مهم که از ضروری ترین آموزش های زندگی به شمار می رود ، تردید دارند .  تندخوانی نه تنها در مطالعه که بر روی جنبه های دیگر زندگی ما تاثیرگذار خواهد بود .کسی که تندخوان باشد دارای ذهنی فعال و خلاق خواهد بود و در برخورد با مسائل زندگی به گونه ای دیگر رفتار می کند . سستی در زندگی چنین فردی جایگاهی ندارد و تمرکز حواس بالا و در نتیجه انجام کار در کمترین زمان و بهترین حالت را به دنبال خواهد داشت . این افراد سریعتر و بهتر نکته ای را متوجه می شوند و راه پیشرفت و موفقیت برایشان بسیار هموار است .

در پایان این مهارت ضروری را به همه کسانی که دوست دارند زندگی حرفه ای و متفاوت از دیگران داشته باشند پیشنهاد می کنم .فرقی نمی کند کودک باشی یا کهنسال مهم متفاوت زندگی کردن است.  

 

چنانچه فرزندانمان را همراه با الفبای فارسی با الفبای تند خوانی آشنا کنیم بزرگترین خدمتی است که    می توانیم در حق آن ها انجام دهیم .این مهارت به منزله  ماهیگیری است که به فرزندانمان آموخته ایم تا به وسیله آن بتوانند هزاران ماهی بگیرند ودر زندگی خود استفاده کنند .

بعد از اتمام دوره هایم تنها چیزی که می تواند خستگی را از بین ببرد دیدن چهره ها راضی مخاطبینی است که با دنیایی سوال و شک و تردید در کلاس شرکت کرده بودند و نه تنها تصمیم به بازگشت وجه خود ندارند بلکه خشنود از فراگرفتن این مهارت ضروری برای داشتن یک زندگی حرفه ای و موفق هستند .

به امید روزی که هر ایرانی یک تند خوان واقعی باشد !  

شاد ، موفق و سربلند باشید .

By |۱۳۹۸-۲-۱۳ ۲۰:۵۸:۳۱ +۰۰:۰۰اردیبهشت ۱۳ام, ۱۳۹۸|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید