//حافظه چیست؟

حافظه چیست؟

حافظه یکی از مباحث بسیار مهم و ارزشمند در فرایند یادگیری و مطالعه است. یادگیری، تفکر، برنامه‌ریزی، خلاقیت و تمامی رفتار ما بر پایه حافظه بنا شده است . در واقع بدون حافظه یادگیری معنا و مفهومی ندارد .همه فعالیتهای خواندن ،نوشتن ، ارتباطات ،تشخیص چهره دوستان از یکدیگر،به خاطر سپاری اسامی دوستان و آشنایان ،شماره تلفن ها وهمه وهمه نشان از اهمیت و نقش حافظه در زندگی انسان است.تفاوت های یادگیری ناشی از تفاوت های افراد در زمینه حافظه است .به همین دلیل در گروهی که تحت آموزش هستند میزان یادگیری افراد یکسان نیست .میزان یادگیری افراد وابسته به اینست که نوع حافظه خود را بشناسند وبا استفاده از تکنیک های مربوط به نوع حافظه خود به یادگیری و مطالعه بپردازند .

انواع حافظه

حافظه حسی

مربوط به حواس پنجگانه هستند مثل نور، صدا، بو ،حرارت و … . مدت زمان آن بسیار کوتاه و حدود ۱ تا ۳ ثانیه است . اطلاعاتی که درون حافظه اندوخته می شوند چنانچه به اطلاعات قبلی مرتبط نگردند محو می شوند . ظرفیت این حافظه تقریبا زیاد است امامدت نگهداری اطلاعات محدود است. دلیل عمده فراموشی در این نوع حافظه بی توجهی می باشد.

حافظه کوتاه مدت

بخشی از اطلاعات که مورد توجه قرار میگیرد وارد حافظه کوتاه مدت می شود .ظرفیت این حافظه بین ۵ تا ۹ قطعه اطلاعاتی است و در صورتی که در اثر مرور و تکرار ذهنی مطالب به حافظه بلند مدت منتقل نشود یا به اطلاعات یاد گرفته قبلی مرتبط نشوند با وارد شدن اطلاعات جدید اطلاعات قبلی از خواهد رفت.

حافظه بلند مدت

این حافظه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاعات برای چند ساعت ،چند روز،چند سال و یا عمر مورد نیاز باشد . حافظه بلند مدت به این دلیل بسیار مهم است که فرد می تواند از اطلاعات خود در مواقع ضروری استفاده کند . هر چه تکرار و،تمرین ، مرور ذهنی ، جمع بندی و ارتباط موارد جدید به قبلی یشتر باشد یادآوری بیشتر و فراموشی کم تر اتفاق خواهد افتاد .

حافظه بازشناسی

این حافظه در به خاطر آوردن و تشخیص موضوعی از موضوعات تجربه شده قبلی کمک میکند.اگر در خیابان شخصی را می بینید و نام ان را به یاد نمی آورید مربوط به این حافظه است .کودکانی که دارای ضعف حافظه هستند در بازشناسی آنچه در گذشته دیده اند دچار مشکل می شوند.

حافظه ی یادآوری

وظیفه این حافظه به خاطر آوردن مطلب،اتفاق و هرچیزی که قبلا تجربه شده،است.

حافظه ی شنیداری

چیزهایی که شخص در زنگی روزمره خود می شنود .شخصی که در دیکته و یادآوری لغات ، در تکالیفی که معلم شفاهی می گوید،در تشخیص صداهایی که می شنود دچار مشکل می شودو نیز صداهای اول و آخر کلمات را جا می اندازد در حافظه شنیداری خود دچار ضعف است.

حافظه ی دیداری

توانایی یادآوری هرآنچه را که فرد می بیند .قابل توجه است که فرد از نظر بینایی هیچگونه مشکلی ندارد ولی در یادآوری و یا تشخیص کلماتی که دارای صدای یکسان و شکل متفاوت هستند دچار تردید و مسئله خواهد شد.

حافظه ی خلاق

یکی از مواردی که بر یادگیری تاثیربسیار زیادو مستقیم دارد خلاقیت افراد است.اگرچه این توانایی به طور بالقوه در همه انسان ها وجود دارد اما هر شخص می تواند آن را پرورش دهد .به همین دلیل در افراد میزان توانایی حل مسائل و استفاده از راه های مختلف برای حل مسئله متفاوت است .خلاقیت فرآیندی است که در طی آن عملی تازه و به گونه ای متفاوت باشد ودر یک زمان نتیجه رضایت بخش در بر داشته باشد.

حافظه حرکتی

این حافظه شامل الگوهای حرکتی است .کارهای روزمره مانند نوشتن ،مسواک زدن ، لباس پوشیدن و مرتبط با این حافظه هستند.

با توجه به توضیحات داده شده در بالا بیشتر مشکلات افراد در انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت است برای بهتر به یاد آوردن ورودی ها ی حافظه باید با انجام تمرینهای مرتبط حافظه خود را تقویت کنیم .پس از انجام آن ها بازبینی عملکرد داشته باشیم و بررسی کنیم که در کدام قسمت دچار مشکل هستیم .

فراموش نکنید که بازبینی در تکالیف حافظه ای مهمترین عامل پیشرفت واقعی در زمینه تقویت حافظه است . از این رو پیشنهاد می شود قبل از شروع هر تمرینی وضعیت فعلی خود را ثبت کنید تا متوجه تاثیر بسزای تمرینات تقویت حافظه شوید .

درمقالات بعد در مورد راهکارها و تمرینات تقویت حافظه گفته خواهد شد .

با ما همراه باشید

شاد،موفق و سربلند باشید .

By |۱۳۹۸-۲-۱۳ ۱۹:۱۴:۳۱ +۰۰:۰۰مرداد ۲۴ام, ۱۳۹۷|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید