//دانستنی های جالب و خواندنی در مورد مغز انسان ( ۲ )

دانستنی های جالب و خواندنی در مورد مغز انسان ( ۲ )

مغز انسان سه ناحیه دارد:

۱_ مغز قدیم( مغز خزنده )

۲_ مغز جدید

۳_ مغز عاطفی

در اطراف مغز قدیم ناحیه ای هست به نام آمیگدال، از آنجایی که مغز خزنده وظیفه حفظ بقا و حالت های قبلی را به عهده دارد ، چنانچه شرایط جدیدی رخ دهد مغز خزنده حالت جنگ و یا حالت فرار را انتخاب می کند و این در حالی است که آمیگدال شرایط را بررسی و با توجه به هورمون هایی که ترشح می شود ، عملکرد مغز را به سمت و سوی مورد نظر هدایت می کند. زمانی که مدام مشغول به کار هستیم و زمان کمی را به استراحت اختصاص می دهیم و سطح استرس و نگرانی های ما زیاد است و خود را درگیر مسائل جدی حتی در روزهای تعطیل می کنیم . زمانی که اجازه  آرامش و استراحت به دور از هر نوع دغدغه ای به مغز نمی دهیم ،آمیگدال تشخیص شرایط سخت می دهد و برای مقابله با آن مغز خزنده را آماده دفاع کردن و عکس العمل نشان دادن می کند . نتیجه آن استرس بیشتر و عصبانیت و … می شود به گونه ای که درزمان خواب هم استراحت واقعی اتفاق نمی افتد .

اما واقعا راهکار چیست ؟؟؟

دراین شرایط باید عملا به آمیگدال گرامی ثابت کنیم که شرایط آرام است حتی اگر واقعا اینگونه نباشد!تا در این شرایط مغز قدیم خاموش شود و مغز بتواند استراحت واقعی خود را داشته باشد و مغز جدید که مرکز خلاقیت و تصمیم گیری است فرصت فعالیت درست و  به موقع داشته باشد . چنانچه نتوان به آمیگدال شرایط آرام را  ثابت کرد ، دائم تحت تاثیرمغز قدیم تصمیمات متناسب با شرایط جنگ و مبارزه گرفته  و با توجه به اینکه  هر لحظه در حال تصمیم گیری و انتخاب هستیم ، در شرایط جنگ و مبارزه تصمیم گرفتن برابر با نابودی خواهد بود .

اما در عمل چگونه با آمیگدال گرامی دوست باشیم و به آن شرایط آرام را القا کنیم ؟!   

با انجام کارهای ساده و دور از هر نوع فرآیند پیچیده ای مانند گردش در بازار و تماشای بدون هدف انسان ها ، مغازه ها ، رنگ ها ، زیبایی ها و هر آنچه که در اطراف ما قرار دارد . همچنین هم صحبتی با دیگران ، یک روز را به خود اختصاص دادن و هیچ فکر  و کار خاصی نکردن ، بازی با کودکان و … اینگونه آمیگدال تشخیص می دهد همه چیز آرام است . در این حالت مغز جدید فرصت خلاقیت و تصمیم گیری های درست را پیدا می کند.                      

جالب است بدانید در زندگی شعرا ، نویسندگان ،هنرمندان و همه افرادی که در کار آن ها خلاقیت حرف اول را می زند ، رعایت این مهم کاملا مشهود است.

به امید اینکه با آگاهی از قسمت های مختلف مغز و عملکرد آن بتوان در مسیر موفقیت و بهبود فردی و زندگی خود گامی موثر برداریم.

شاد ، موفق و سربلند باشید.

By |۱۳۹۸-۲-۱۳ ۱۸:۵۲:۲۹ +۰۰:۰۰آبان ۱۱ام, ۱۳۹۷|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید