//راهکارهایی برای تقویت حافظه

راهکارهایی برای تقویت حافظه

راهکارها و روش های زیادی برای اینکه هر فرد بتواند از حافظه ای خوب برخوردار باشد وجود دارد .بطور کلی این راهکارها را می توان به سه دسته: ۱_ سازماندهی ، ۲_یادگیری موثر، ۳_تکنیک های حافظه تقسیم بندی نمود .در این مقاله در مورد روش های سازماندهی صحبت خواهیم کرد .

روش های تقویت حافظه ،روش هایی ساده هستند که با انجام دادن آن ها براحتی میتوان در آن ها مهارت پیدا کرد.در واقع این روش ها بر اساس اصولی که از ابتدایی یا در واقع زمانی که یادگیری شروع می شود فرا گرفته ایم ،استوار هستند.هر چه این روش ها بیشتر تمرین شود بیشتر از فراموشی و مشکلاتی که هر فرد با حافظه خود دارد ،رهایی می یابد.

چنانچه می خواهید از راهکارها و انگیزه های بیشتری بهره ببرید می توانید در دوره های آموزشی که در هر شهر برگزار می شود شرکت کنید و یا از مشاوره متخصصین حافظه و اساتید حرفه ای بهره مند شوید.

نظم و سازماندهی

سازماندهی یکی از مفاهیم اصلی برای تقویت حافظه است.در واقع مانند چوب جادویی در قسمت به خاطرسپاری عمل می کندو در زندگی روزمره به خوبی می توان به کار برد . نمونه ای از آن قرار دادن هر چیز در مکان مخصوص به خود است . با این کار حافظه میتوانید هر زمان نیاز به استفاده از هر چیزی دارید به سراغ آن شیئ در جای مختص خود بروید. بی نظمی و آشفتگی از دشمنان سر سخت حافظه است زیرا تصور کنید در یک بایگانی هستید که همه پرونده ها بر روی هم انباشته شده اند .آیا در چنین جایی پیدا کردن پرونده مورد نظر براحتی امکان پذیر است ؟

حال تصور کنید هر پرونده در قفسه ای خاص با اسامی و اعداد مرتبط طبقه بندی شده باشد ،براحتی می توان آنچه را که می خواهیم در کمتر از چند دقیقه پیدا کرد .اطلاعات درون ذهن ما به همین صورت هستند .چنانچه با نظم خاصی وارد حافظه نشوند بازیابی و مراجعه به آنها بسیار مشکل و در بعضی مواقع غیر ممکن خواهد بود.

مدیریت اطلاعات معمولی توسط مرتب سازی

افراد در طول روز به حجم عظیمی از اطلاعات دسترسی دارند . اطلاعاتی مانند شماره تلفن ها ، آدرس ،قرار ملاقات ها ،اسامی افراد و

این اطلاعات از شماره تلفن ها گرفته تا تاریخ و ساعت قرار ملاقات ها و معمولا اعداد و ارقام هستند .ذهن ما برای نگهداری این چنین اطلاعاتی طراحی نشده است،بهتر است از روش ثبت استفاده کنیم .از کاغذ و قلم قدیمی گرفته تا برنا مه هایی که امروزه بر روی گوشی ها قرار دارند و در هر کجا و هر زمانی ضروری باشد قابل دسترس هستند.

لازم نیست برای اثبات قوی بودن حافظه ،فضای حافظه را با به خاطر سپاری اطلاعات ، اعداد و ارقام غیر ضروری اشغال کرد.

آن دسته از کارهایی که به صورت روزمره انجام می گیرند مانند کلاس های هفتگی ،تلفن های ثابت ،قرار ملاقات های روزانه و را نیز می توان یادداشت ،اول و آخر هر هفته مرور کرد.در طول مرورهای مکرر بسیاری از موارد به حافظه بلند مدت انتقال یافته و فراموش نخواهند شد.

مدیریت وسایل شخصی و اجتناب از فراموشی

در حین اینکه سیستمی برای ثبت ورودی های حافظه ایجاد می کنید،نیاز به طراحی سیستمی هم برای اشیاء و وسایل نیز هست.در خانه مکان مشخصی باید برای هر وسیله مهم قرار داده شود . جایی برای دسته کلید ،تلفن همراه ،کیف پول،لپ تاپ و هر وسیله ای که ارزش ویژه دارد،ختصاص داده شود. مهم اینست که همیشه پس از استفاده آن ها دوباره به جای اول خود باز گردند.

مکان مشخص، نه تنها برای اشیاء که حتی برای مطالعه هم موثر خواهد بود . زمانی که در مکان خاص مطلب خاصی خوانده شود ،با قرار گرفتن در آن مکان معمولا براحتی مطلب به یاد آورده خواهد شد.

در نهایت، حافظه ما بسیار توانمند است .در صورت استفاده از روش ها و تکنیک های ساده در زندگی روزمره می توان حافظه فوق العاده داشت و در غیر اینصورت دچار امراضی مانند آلزایمر و شد.

فراموش نکنید که:

موفقیت تکرار لجوجانه کارهای ساده است

به امید داشتن هر روز حافظه ای قویتر از روز دیروز

By |۱۳۹۸-۲-۱۳ ۱۹:۱۰:۰۷ +۰۰:۰۰مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۷|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید