//ضرورت مطالعه سریع

ضرورت مطالعه سریع

در دنیای امروزی که ما در عصر سرعت زندگی می‌کنیم و سرعت حرف اول را می‌زند، دیگر حرفی از سال، ماه و روز نیست بلکه هر چیزی با ثانیه ها و صدم ثانیه و سنجیده می‌شود. در این زمان با شتاب و حجم عظیم اطلاعات، زمانه ای که در هر دقیقه چندین کتاب چاپ می‌شود، علم بشر روز به روز پیشرفته‌تر شده است و هر آن پرده‌ای از رازهای هستی و شگفتی های جهان برداشته می‌شود. در این زمانه‌ای که به جای ارتباط انسان با انسان به سمت انسان با ربات رفته و نوید ارتباط ربات با ربات داده شده است، زمانه‌ای که همه چیز با سرعت نور به جلو حرکت می کند جایی برای پیشرفت افرادی که با سرعت کم در حال حرکت هستند نخواهد ماند.

امروزه فرصت‌ها در اختیار افرادی است که مهارت های زیادی کسب می‌کنند و با استفاده از آنها زندگی خود را با عصر تکنولوژی و سرعت آن همگام می‌سازند.

برای داشتن زندگی بهتر و هم جهت با پیشرفت علم نیاز به مطالعه داریم. برای موفق شدن نیاز به استفاده از تجربه افراد موفق و زندگینامه آن‌هاست تا بتوانیم پا جای پای آنها گذاشته و زندگی موفقی همچون آنها داشته باشیم.

اما واقعیت این است که بسیاری از ما در مطالعه مشکل داریم و این را به حساب کند ذهنی و بی استعدادی و کودن بودن خود می گذاریم. اولین مشکلی که هرایرانی دارد سرعت مطالعه پائین و نداشتن تمرکز حواس به هنگام مطالعه است.

طی تحقیق اساتید دانشگاه شریف تهران توسط تست سرعت مطالعه به عددی حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه در دقیقه در بین دانشجویان رسیدند. این در حالی است که سرعت دانشجویان امریکایی ۶۵۰ تا ۸۰۰ کلمه در دقیقه و سرعت ژاپنی‌ها که همیشه سرآمد هستند به بیش از ۱۰۰۰کلمه در دقیقه می‌رسد.

افزایش تمرکز حواس و تقویت حافظه مهارتی است که افراد سراسر دنیا آن را می‌آموزند. از سال ۱۹۷۰چیزی نزدیک به ۵۰ سال است که آقای تونی بوزان در کشورهای پیشرفته جهان این مهارت را آموزش می‌دهد. در خیلی از دانشگاه‌های پیشرفته جهان این مهارت پیش‌نیازاست زیرا که حجم مطالب دانشگاهی زیاد و مطالعه سریع ضروری است. این در حالی است که خیلی از مردم ایران حتی نمی دانند که می توان تمرکز را بالا برد و سرعت مطالعه را به ده برابر افزایش داد و به یک فرد ممتاز ،کسی که میتواند در زندگیش تمایز ایجاد کند تبدیل شد.

با افزایش سرعت و تقویت حافظه می توان در طول سال ها هزاران جلد کتاب خواند ودر حافظه نگه داشت و از مطالب آن در طول زندگی بهره برد.

تقویت حافظه و بالا بردن سرعت مطالعه مهارت هایی هستند که با حضور در کلاس و استادان حرفه ای و با تجربه بدست می آیند و با توجه به اینکه اغلب ما فکر می کنیم که IQ ثابت و غیر قابل تغییر است، هیچ تلاشی انجام نمیدهیم و روز به روز عقب و عقب تر می‌مانیم. در صورتی که با آموختن روشهای علمی می توان هوش، حافظه، توانایی عملکرد، ظرفیت ذهنی و نهایتا کیفیت زندگی را بالا برد.

ما باید یاد بگیریم که چگونه بخوانیم و با انجام تمرینات تقویت حافظه و افزایش تمرکز و روش‌های جمع‌بندی مطالب را به خوبی به خاطر بسپاریم تا هر کجا و در هر زمانی که می‌خواهیم به آنها دسترسی داشته باشیم . باید ازنیم‌کره های مغز خود استفاده کنیم.

تنها تندتر خواندن و به خاطر سپردن کافی نیست، به‌دست‌آوردن این مهارت‌ها مقدمه‌ای است تا توانایی‌های خود را افزایش دهیم. ما همراه با آموختن مهارت‌های گوناگون در کنار هم می‌توان شیوه صحیح رسیدن به اهداف را تغییر دهیم و سبک زندگی جدیدی را آغاز کنیم. هر فرد با هر ضریب هوشی می‌تواند نابغه باشد زیرا می‌تواند روی مهارت‌های خود کار کند.

مطالعه نقش بسیار مهمی در موفقیت دارد ،از کسب‌وکار گرفته تا روابط اجتماعی، با مطالعه سریع می‌توان ره صد ساله را یک شبه پیمود و با رسیدن به اهداف خود زندگی شادتر و زیباتری را تجربه کرد.

فراموش نکنیم که توانایی های انسان مرز نمی شناسد.

چیزی که انسان را می‌سازد استعدادهایش نیست، بلکه انتخاب‌هایش است…

شاد، موفق و سربلند باشید.

By |۱۳۹۸-۲-۱۳ ۱۹:۱۶:۳۲ +۰۰:۰۰مرداد ۲۴ام, ۱۳۹۷|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید