//ناکامی و شکست در یادگیری وجود ندارد !

ناکامی و شکست در یادگیری وجود ندارد !

انسان ها موجودات اجتماعی هستند و نیاز به عشق و احساس تعلق ، کنار آمدن با یکدیگر و مورد توجه قرار گرفتن بر روی ژن های هر فرد حک شده است . برای خشنود بودن نیاز داریم که با دیگران ارتباط برقرار کنیم و رابطه خوبی داشته باشیم و آن رابطه را حفظ کنیم . زمانی که ما ناخشنودیم تقریبا به خاطر اشکالاتی است که در برقراری رابطه و یا حفظ آن با آن روبرو شده ایم .

جالب است بدانید که:

             مهمترین مشکلات انسان و شاید تنها مشکل او ، ناخشنودی پایدار است

در یادگیری هم این قوانین صادق است . چنانچه آموزش دهنده با آموزش گیرنده ارتباط سرشار از شور و اشتیاق و علاقه بر قرار نکند ناخشنودی در هر دو گروه باعث ناکامی و شکست خواهد شد . یادگیری اتفاق نخواهد افتاد و نارضایتی بیشتر می شود . در حالت ناخشنودی می کوشید تا دیگری را تغییر دهید .

آموزش دهنده با استفاده از ابزارهایی همچون انتقاد، سرزنش، شکایت، غرولند، تهدید، تنبیه و باج دادن سعی به کنترل کردن اوضاع دارد و آموزش گیرنده با مقاومت در مقابل چنین رفتارهایی و این به همه چیز شباهت می یابد به جز فضای یادگیری …

در صورتی که با توجه به نیازهای حک شده روی ژن های انسان ( عشق، تعلق،کنار آمدن ، مورد توجه قرار گرفتن ) یادگیری میتواند در فضایی سرشار از مهربانی،گوش دادن ، حمایت کردن ، همکاری، تشویق کردن ، اعتماد کردن و دوستی و به  دور از کنترل های بیرونی که بارزترین آن ها تنبیه و تهدید است و در واقع  فضایی دلنشین برای آموزش گیرنده اتفاق بیفتد و آن ها را ترغیب کند تا شیوه های مورد پسند آموزش دهنده را پذیرفته و در زندگی به کار گیرند.

درچنین فضا که به جای کنترل بیرونی آموزش گیرنده، سعی می شود به او نزدیکتر شده و تفاوت بسیار زیادی ایجاد می شود .اینگونه کیفیت آموزش احساس شده وحس رضایت مندی  افزایش می یابد. کمک می شود لذت یادگیری بیشتر شده و نیز لذت آموزش هم حس می شود .

در چنین فضایی آیا ناکامی و شکست در یادگیری وجود خواهد داشت ؟!

By |۱۳۹۸-۱-۵ ۰۷:۴۹:۲۳ +۰۰:۰۰آذر ۹ام, ۱۳۹۷|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید