//پنج سطح یادگیری در مطالعه

پنج سطح یادگیری در مطالعه

برای مطالعه صحیح نیاز به آگاهی از سطوح درک الزامی است . متخصصین متوجه شده‌اند که پنج سطح درک وجود دارد که مطابق با فرایند مطالعه است .

سطح درک ١ :

در مرحله برداشت کلی ، دانش آموز فقط از کلمات مجزا و مفاهیم کلی شناخت پیدا می کند . در طول این فرایند، میزان درک تنها ١٠ تا ٢٠ درصد است یا به عبارتی دیگر انتظار می رود از هر ده سوال بتوان به یک یا دو سوال پاسخ داده شود .

سطح درک ٢:

با انجام پیش خوانی بسیار سریع یعنی حدود دو ثانیه در صفحه ، خواننده میتواند متوجه وقایع بسیار بیشتری شامل عبارات و افکار کلیدی بشود . در حد معمول اطلاعات حدود ٢٠ تا ۴٠ درصد آموخته می شوند.

سطح درک ٣:

با انجام پیش خوانی آهسته تر و دقیق تر چیزی حدود ۴ ثانیه در صفحه ، خواننده به جریان های معنی دار ، ایده های اصلی و موضوعات کلیدی پی میبرد و سطح درک به محدوده ۴٠ تا ۶٠ درصد افزایش می یابد.

سطح درک ۴ :

چنانچه با سرعتی اندکی بیشتر از سرعتی که با آن احساس راحتی می کند ، بخواند می تواند مهارتی حتی بیشتر از این در شناخت ، ایده ها و موضوع های اصلی به دست آورد . همچنین جزئیات بیشتری را که فرع بر موضوع اصلی هستند ، درک نماید . میزان در در این سطح بین ۶٠ تا ٨٠ درصد است.

سطح درک ۵:

در این سطح میزان درک به بالای ٨٠ درصد می رسد . ترکیب خواندن با دوباره خوانی ، مرور جزئیات و مرور کلی کمک کننده خواهند بود تا توانایی های آموزشی به حداکثر برسد.

با اطلاع از سطوح یادگیری و استفاده صحیح از تکنیک های مطالعه می توان مطالعه ای لذت بخش و در زمان های کوتاه با درک بالا را جایگزین مطالعه های عذاب آور و زمان بر با درک پایین کرد .
کافیست مهارت های مطالعه را فرا بگیرید و در زندگی خود این مهارت ها را جاری سازید .

By |۱۳۹۸-۱-۵ ۰۷:۳۸:۴۳ +۰۰:۰۰آذر ۲۵ام, ۱۳۹۷|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید