//چگونه مطالب را به خاطر بسپاریم؟

چگونه مطالب را به خاطر بسپاریم؟

بر طبق تحقیقات آقای Hermann ebbinghaus و با توجه به منحنی فراموشی ابینگهاوس در ارتباط با به‌خاطر سپاری و یادآوری نتایج ارزشمندی به دست آمده که تا به امروز از آن‌ها استفاده می شود. از این تحقیق متوجه می‌شویم که بین فراموشی اطلاعات حفظ شده و گذر زمان رابطه‌ای وجود دارد.

هر چه زمان بیشتر می گذرد اطلاعات بیشتری فراموش می شود

بخش بزرگی از حفظیات در همان بیست دقیقه اول یادگیری از یاد می رود. و بعد از یک ساعت شخص تقریبا نصف حفظیاتش را فراموش می کند.

بعد از بیست و چهار ساعت ۲/۳ یادگرفته‌ها از بین می رود. بعد از دو روز تنها ۳۰ درصد از آموخته‌ها باقی می‌ماند. بعد از یک هفته ۲۵ درصد از اطلاعات خود را دارید. بعد از یک ماه تنها ۲۰% از مطالب در حافظه می‌ماند. مطلبی که می‌آموزید اگر آن را تا مدتی مرور نکنید به کلی فراموش می شود. این اشتباه برای اکثر افراد هست که باید مطالعه در همان لحظه باشد و تمام تلاش خود را برای به خاطر سپاری مطالب می‌کنند. اما غافل از این که باید زمان های مرور را بر اساس عملکرد مغز و حافظه انجام دهند.

مهم ترین مرحله فراموشی یک مطلب در بیست و چهار ساعت اول پس از اولین یادگیری آن است. اگر مطلبی که می آموزید تا قبل از ۲۴ ساعت مرور نشود، آن را به کلی فراموش خواهید کرد.

توجه کنید که هرچقدرزمان بگذرد به یاد آوردن مطلب سخت تر و زمان مرور آن بیشتر خواهد شد.

با مرور در ۲۴ ساعت اولیه مطالب در حافظه بلندمدت بهتر جای می‌گیرد. شیب فراموشی پس از اولین یادگیری بسیار زیاد است و می‌بایست هر چه سریع‌تر اولین مرور انجام شود. پس از دومین یادگیری سطح یادآوری مطلب به سطح ۱۰۰% می‌رسد و در ادامه با شیب کمتر نسبت به بار اول شروع به فراموش شدن می‌کند.

زمانی که برای هر بار مرور مصرف می‌کنید، در مرور بعدی بسیار کمتر می‌شود زیرا بسیاری از مطالب آسان‌تر، زودتر از دیگر مطالب به حافظه بلندمدت شما منتقل شده و شما بیشتر زمان را صرف مطالبی که سریع‌تر فراموش شده‌اند، می‌کنید.

با هر بار مرور فراموش کردن مطالب کمتر شده و امکان فراموش شدن آن بسیار بسیار کم خواهد بود.

برای اینکه زمان‌های مرور را فراموش نکنید می‌توانید بالای هر مطلب چند مربع کشیده و تاریخ های مرور را در آن ذکر کنید و پس از هر مرور تیک بزنید. قبل از شروع مطالعه مربع‌های خود را چک کنید تا اگر زمان مرور مطلبی هست، آن را انجام دهید.

باید توجه داشته باشید که در هر بار مرور زمان کمی صرف می‌شود اما به یاد سپاری بسیار زیادی اتفاق می‌افتد زیرا که در هر بار مرور مطالب بیشتری به حافظه بلند مدت انتقال می‌یابد.

ما می‌توانیم با کمی آگاهی از نحوه عملکرد حافظه و مغزمان مطالعه با کیفیت و آسانی داشته باشیم و از مطالعه کردن لذت ببریم.

شاد، موفق و سربلند باشید.

By |۱۳۹۸-۲-۱۳ ۱۹:۰۵:۱۰ +۰۰:۰۰مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید