//چگونه یادگیری بهتری داشته باشیم ؟

چگونه یادگیری بهتری داشته باشیم ؟

همیشه گفته شده است درس بخوانیم اما هیچگاه به ما نگفته اند چگونه بخوانیم ! ! !

برای اینکه مطالعه ما لذت بخش و با کیفیت یاد آوری بالایی باشد ، لازم است که آگاهی هایی در مورد چگونگی مطالعه کردن داشته باشیم . در این مقاله یکی از جنبه های یادگیری را بیان می کنیم که می تواند در یادگیری شما تاثیر گذار باشد . حافظه انسان بسیار توانمند تر از آن است که متصور شوید . کافیست بتوان از این ابزار کامپیوترمانند که در سر هر یک از ما انسان ها  قرار دارد به خوبی استفاده کرد .

بر طبق منحنی ادگارد دیل بعد از اینکه دو هفته از یادگیری مطلبی می گذرد افراد تنها می توانند ۱۰% از آنچه خوانده اند را به یاد بیاورند و ۹۰ % مطالب خوانده شده فراموش می شود .

اما می توان مقدار مطالب که فراموش می شود را به ۸۰ % کاهش داد در صورتی که مطالب را بشنویم و این بدان معناست که مطالبی که می شنویم بیشتر از آنچه که می خوانیم در یاد ما می ماند .

اگر بخواهید ۳۰ % مطالبی که می آموزید به یاد شما بماند باید از اشکال و جداول و نمودار ها استفاده کنید زیرا که آن ها نقش بسیار موثری در یادگیری ایفا می کنند  . همچنین بعد از دو هفته می توانید ۵۰ % مطالب را به یاد آورید اگر در کلاسی باشید که استاد صحبت کند و چهره او و جداول و نمودار ها را ببینید، در واقع ۵۰% از هر آ نچه که می شنوید و می بینید .

اگر می خواهید بعد از دو هفته ۷۰ % مطالب آموخته شده شما در حافظه تان باقی بماند باید هر آنچه خوانده اید را با صدای بلند و به زبان خود توضیح دهید .

نهایتا  ۹۰ %  مطالب در حافظه شما باقی  می ماند و زمانی که صرف مطالعه کرده اید هدر نمی رود ، اگر آنچه خوانده اید را مانند استادی که درس می دهد ، توضیح دهید . همچنین سعی کنید در زندگی خود آموخته ها را عملی و جاری سازید .

مطالعه بسیار لذت بخش خواهد بود اگر فقط و فقط راه آن و تکنیک های مرتبط با هر قسمت از یاد گیری را بیاموزید و بکار بگیرید .

درمقاله های بعدی تمامی تکنیک های مورد نیاز برای مطالعه با کیفیت بالا بیان می شود که می تواند کمک کننده باشد تا با صرف زمان کم به نتیجه دلخواه خود برسید .

شاد ، موفق و سربلند باشید.

 

By |۱۳۹۸-۲-۱۳ ۱۹:۰۰:۳۶ +۰۰:۰۰مهر ۲۷ام, ۱۳۹۷|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید