//یک باور اشتباه

یک باور اشتباه

زمانی که صحبت از سریع مطالعه‌کردن می‌شود‌، افراد فکر می‌کنند که مطالعه سریع یعنی سریع خواندن یک مطلب، بدون اینکه هیچ گونه درکی داشته باشیم.

با توجه به تحقیقات، نشان داده شده است که مغز انسان می‌تواند با گروه کلمات، عبارات و قسمتی از جملات همان‌گونه که وقتی تک‌کلمه‌ای را به خوبی می‌بیند و درک می کند، رفتار کند.

جالب توجه است که این عمل از هر لحاظ برای مغز آسان‌تر است. ما جمله ها را هرگز برای درک تک تک کلمات آن نمی خوانیم بلکه هدف درک معنا و مفهوم آن جملات است .به عنوان مثالانسان میتواند به هرآنچه می‌خواهد دست یابد – (به عنوان یک کلمه) را به سختی می توان خواند در صورتی که انسان می تواند به هر آنچه می خواهد دست یابدبسیار راحت و ساده است.

با کمی دقت می‌توان دید که گروه کلمات برای درک مفهوم بسیار راحتتر از تک تک کلمات هستند. مغز کسی که با سرعت پائین می‌خواند نسبت به کسی که سرعتش در مطالعه زیاد است باید کار بیشتری انجام دهد زیرا بعد از تشخیص هر کلمه، مجبور به تجزیه و تحلیل معنا و مفهوم آن کلمه و یافتن ارتباط با کلمه قبل یا بعدی است و این عمل برای هر کلمه صورت می گیرد. کلمه به کلمه و اختصاص کسری از ثانیه برای هر کلمه. در صورتی که خواننده سریع یک گروه کلمات را در کسری از ثانیه می‌بیند و چون دسته‌ای از کلمات را می‌بیند ارتباط بین آن‌ها را دریافت کرده و مفهوم را درک می‌کند.

بنابراین مطالعه سریع به  معنی تند تند خواندن کلمات نیست، بلکه با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌ها می توان آموخت که گروهی از کلمات در یک نگاه دیده شود و این قطعا سرعت خواننده را چندین برابر می کند . به عنوان مثال به جا اینکه چشم ۴۰۰ توقف برای دیدن ۴۰۰ کلمه داشته باشد چنانچه گروه کلمات چهارتایی باشند توقف چشم به ۱۰۰میرسد و سرعت مطالعه چهار برابر میشود .

تعداد کلمات در گروه کلمات، بسته به دفعات انجام تمرینات مربوطه دارد. همان گونه که یک ورزشکار با هر بار تمرین عضلات بدن خود را ورزیده‌تر و قوی‌تر می‌کند، هرچه عضلات چشم را قوی‌تر کنیم تا بتواند گروه بیشتری از کلمات را ببیند، توقف چشم کمتر شده و طبعا سرعت بالاتر می‌رود.

این نکته قابل توجه است که رکورددار سرعت مطالعه آقای سین آدام در امریکا با ۳۸۵۰ کلمه هستند و بعد از آن اقای کجتیل گانارسن از نروژ۳۰۵۰ کلمه را می‌توانند در یک دقیقه بخوانند.

پس سریع‌تر مطالعه کردن عجله کردن نیست

دیگر برداشت اشتباه این است که افراد فکر می‌کنند که با سریع‌تر خواندن نمی‌توان مطالب را درک کرد و فهمید، در صورتی که یکی از مزایای خواندن سریع مطالب، افزایش درک مطلب است!

هر چه سرعت مطالعه بیشتر باشد، به دلیل انسجام بهتر بین لغات معنا و مفهوم عبارات را بهتر و کامل‌تر متوجه می‌شویم. یعنی زمانی که با سرعت بالاتری می‌خوانیم می‌توانیم مثلا بین خط دوم و ششم انسجام وارتباط بهتری برقرار کنیم و این امر باعث افزایش میزان درک مطلب می‌شود. هم‌چنین در مطالعه با سرعت بالا، مطالبی که اهمیت کمتری دارند زودتر شناخته شده و کنار گذاشته می‌شوند و مطالب مهم بیشتر خود را نشان می‌دهند. به همین دلیل درک طلب برای کسی که سریع‌تر می‌خواند از کسی که مطالعه کندی دارد بسیار بیشتر است.

در مطالعه کند، به دلیل توقف‌های زیاد و برگشتِ چشم به عقب و شروع‌های پی‌در‌پی خواننده بی‌حوصله شده و حواس او نیز به اطراف پرت خواهد شد. می‌توان در حین مطالعه به هزاران مطلب دیگر نیز فکر کرد. با توجه به معنی کردن کلمه به کلمه نمی‌تواند آنچه را می‌خواند به خوبی درک کند.

آیا هنوزهم بر این باور هستید که مطالعه سریع یعنی تندتند خواندن بدون درک؟

By |۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۲۰:۲۰:۳۵ +۰۰:۰۰مرداد ۲۴ام, ۱۳۹۷|مقالات|۰ کامنت

درباره‌ی نویسنده

کامنت بگذارید